Kuka Mika on?

Mika Maaskola seisoo kadulla SDP:n tapahtumassa.


Vahva vaikuttaja 


Olen Mika Maaskola 54v. Työskentelen Turun kaupungilla asukaskoordinaattorina. Aiemmin työskentelin pitkään Turun Vesihuolto Oy:ssä, jossa toimin vesimittarinkorjaajana. Asun Itä-Turussa. Perheeseeni kuuluvat vaimo Hanna, sekä omilleen jo muuttaneet tyttäret Saana 28 v., Emilia 27 v. ja Helmi 22 v. sekä Osku-koira 13 v.


Tavallisen ihmisen puolella

Olen mm. Turun SDP:n puheenjohtaja, kaupunginhallituksen 2. varapuheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu ja maakuntavaltuuston jäsen. Olen ollut myös pitkään mukana AY-toiminnassa, nykyisin toimin yhdistykseni JHL 93:n hallituksen ja JHL:n edustajiston jäsenenä. Aiemmin toimin yli 10 vuotta pääluottamusmiehenä ja puheenjohtajana.  

Näissä kaikissa luottamustoimissani olen aina pyrkinyt puolustamaan ja tuomaan esiin tavallisten palkansaajien asioita.

Lisäksi toimin Paavo Nurmi Games Oy:n varapuheenjohtajana ja järjestelytoimikunnan puheenjohtajana, sekä Pääskyvuoriseuran puheenjohtajana.

Vapaa-aikani vietän perheeni kanssa, lenkkeilen ja autan TuTon yleisurheilunuoria.