Kuka Mika on?


Vahva vaikuttaja


Olen Mika Maaskola 54v. Työskentelen Turun kaupungin kaupunkiympäristötoimialan kunnossapidossa asukaskoordinaatorina. Aiemmin työskentelin pitkään Turun Vesihuolto Oy:ssä, jossa toimin vesimittarinkorjaajana ja projektikoordinaattorina. Asun Itä-Turussa. Perheeseeni kuuluvat vaimo Hanna, sekä omilleen jo muuttaneet tyttäret Saana 28 v., Emilia 27 v. ja Helmi 22 v. sekä Osku-koira 13 v.


Olen mm. Turun SDP:n puheenjohtaja, kaupunginhallituksen 2. varapuheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu, maakuntavaltuuston jäsen, Pääskyvuoriseuran pj. ja Paavo Nurmi Games Oy:n vpj. Näissä kaikissa luottamustoimissani olen aina pyrkinyt puolustamaan ja tuomaan esiin tavallisten palkansaajien asioita.


Olen ollut myös pitkään mukana AY-toiminnassa, toimin yhdistykseni JHL 93:n hallituksen jäsenenä. Aiemmin toimin yli 10 vuotta pääluottamusmiehenä ja puheenjohtajana. Olen JHL:n edustajiston jäsen. Myös Hanna vaimoni on mukana JHL:n AY-toiminnassa, toimien mm. lakkovahtina "Viimeinen niitti" -lakossa.